Güvenli İnternet


ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ İNTERNET KILAVUZU

    İnternet çocuğumu olumsuz etkiler mi?

    İnternet çocukların yeni şeyler öğrenirken eğlenebileceği bir okul ve oyun alanıdır. Büyüdükçe interneti sosyal ağlar kurmak için de kullanırlar. İnternet ortamında bulunan çocukların güvenliği her şeyden önemlidir. İnternette çocuklarınız için sakıncalı olabilecek durumları ve bu riskleri nasıl ortadan kaldırabileceğinizi Öğrenmek çocuklarınızın çevrimiçinde daha güvende olmasını sağlar. Çocukların müstehcen yayın ya da şiddet içeren internet sitelerine tesadüfen ve kolaylıkla girmesi, yaşına uygun olmayan görüntülerle karşılaşması, kimliği belirsiz ve tehlikeli kişilerce kandırılma ya da taciz edilme ihtimali tüm yaşantılarını etkileyecek ve kalıcı izeler bırakacak sonuçlar doğurabilir. İnternette uyuşturucu kullanımı, kumar oynama, yeme bozuklukları hatta intiharı teşvik eden yayınlarla da karşılaşabilirler. Düşünmeden verilen sağlıksız mesajlar, çocuklar için bir takım sıkıntılar doğurabilir.

     Yapılan araştırmalar, internet kullanımının yalnızlık, depresyon, sosyal ilişkilerden soyutlanma ve sosyal sapma davranışlarına neden olduğunu göstermektedir. Çocuğunuz müstehcen içerikli ya da şiddete veya başka sapkın davranışlara maruz bırakan bazı internet sitelerine tesadüfen de olsa girebilir veya ergenlikteki merak ve keşif duygusunu doyurmak için bu tarz siteleri arayıp bulabilir. Bir başka durum ise, internetteki sohbet ortamlarında suiistimal edici kişiler veya gruplar ile çocuğunuzun kontrolü dışında karşılaşabilmesidir.

     İnternetin çocuğum üzerindeki olası olumsuz etkilerini nasıl giderebilirim?

  • -  Öncelikle, çocuğunuzla karşılıklı güvene dayalı ve iletişime açık bir ilişki kurmalısınız. Böylece çocuğunuz internet ortamlarında rahatsız edici kişi ve ya durumlarla karşılaştığında sizden yardım alabileceği ile ilgili size güvenir.
  • -  Çocuğunuz kadar interneti tanımalı ve kullanabiliyor olmalısınız. Böylece çocuğunuzun internette neler yaptığı hakkında bilgi sahibi olarak yetersiz endişelerden kurtulur, aynı zamanda onun neyle uğraştığını takip edebilirsiniz.
  • -  Çocuğunuzla birlikte internette zaman geçirmeli ve ona interneti kullanma biçimleri konusunda model olmalısınız. Birlikte bilgi aramak, kişisel internet sayfası hazırlamak veya resim ve müzik dosyaları bulup indirmek, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenizi de sağlar.
  • -  Çocuğunuzun internette şiddete,  müstehcen içeriğe veya benzer olumsuz uyaranlara maruz kalmamasını için, öncelikle internet erişimi için gerekli filtreleme programlarının (ttnet ve benzer kuruluşların güvenli internet paketleri gibi) bilgisayarda olmasını sağlamalısınız. Bunun için bilgisayar yazılımları veya paket programlar satan firmalarla görüşebilirsiniz.
  • -  Evdeki kişisel bilgisayarınızı herkesiz gözü önünde ortak bir yaşam alanında bulundurmalısınız. Böylece bazı istenmedik durumların henüz ortaya çıkmadan önüne geçebilirsiniz.
  • -  İnternet kullanımı çocuğunuzun ders çalışmasına, sosyal ilişkilerine, sizinle olan iletişimine engel olacak ölçüde artmadan ve internet etkinlikleri bir kaçınma aracı halini almadan, internet kullanımını makul ölçülerde sınırlamalısınız. Var olan alışkanlığı yasakla sonlandırmaya çalışmak, internet kullanımını hem daha çekici hale getirecek, hem de ergenlikte çocuğunuzun özel yaşamına müdahale olarak algılanacağı için olumsuz tesir yapabilir. Daha baştan belli zaman dilimlerinde ve belli bir süre için internet kullanım alışkanlığını pekiştirmelisiniz.
  • -  İnternetin olumsuzlukları ve internette çocuğunuzun karşılaşabileceği istenmedik durumlarda neler yapabileceği hakkında onu bilgilendirmelisiniz. Örneğin, çocuğunuzun kendisini rahatsız eden iletişimleri sonlandırabileceğini hatta gerekirse internetten çıkabileceğini söylemeniz bile çocuğunuzun kendine güvenmesini ve kontrolün kendisinde olduğu inancının gelişmesini sağlar.
  • -  İnternet kullanımı çocuğunuzun gündelik yaşamını sekteye uğratacak bir düzeye geldiyse okul rehber öğretmenine veya bir uzmana başvurarak durumla başa çıkabilmek adına profesyonel destek almalısınız.

 

Özel İstanbul Mahir Rehberlik Birimi