Rehberlik Tanıtımı


ÖZEL İSTANBUL MAHİR

REHBERLİK BİRİMİ

     Değerli Velimiz,

     Rehberlik servisi olarak amacımız öğrencilerimizin zihinsel, fiziksel, sosyal-duygusal ve mesleki gelişimlerini takip ederek; duygusal açıdan dengeli, irade sahibi, yerinde ve zamanında karar verebilen, kabiliyet ve kapasiteleri son safhalarına kadar gelişmiş nesiller yetiştirmektir.

     Bu amaçlarla yıl içinde öğretmenlerimiz ve siz değerli velilerimizle işbirliği içinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Öğretim yılı içinde yapacağımız rehberlik çalışmalarımızın konu başlıkları ve özet bilgileri aşağıdadır.

                Teşekkür ederiz.

 • ORYANTASYON PROGRAMI

     Özel İstanbul Mahir İlkokulu - Ortaokulu olarak her yeni eğitim-öğretim dönemine zamanında ve eksiksiz başlamaya büyük önem veriyoruz. Bu amaçla resmi olarak eğitim-öğretim faaliyetleri başlamadan bir hafta öncesinde oryantasyon çalışmalarımızı başlatarak öğrencilerimizin bütün eksiklerini tamamlamasını sağlıyoruz.

 • VELİ BÜLTENLERİ

     Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi olarak öğrencilerimizin ihtiyaçlarına yönelik olarak her ay bir konuda bilgilendirme bültenleri hazırlayarak velilerimizle paylaşıyoruz.

 • EVDE AİLE ETKİNLİK GÜNLERİ

     Kurum olarak eğitimin sadece okulda yapıldığını düşünmüyoruz. Çocuğun okulda başarılı olmak için önce ev içerisinde mutlu olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple Perşembe günleri çocuklarımıza ödev vermiyor, sizleri evde çocuklarınızla vakit geçirmeye davet ediyoruz.

 • ÖĞRETMEN KONSÜLTASYONU

     Öğretmenlerimizin nitelikli öğrenciler yetiştirmelerinde ve eğitim-öğretim faaliyetlerini en yüksek verimle ilerletebilmelerine yardımcı olmak amacıyla, düzenli olarak her hafta ihtiyaca yönelik bilgi paylaşım toplantıları yapıyoruz.

 • BİREYİ TANIMA  ÇALIŞMALARI

     Psikolojik danışma ve rehberlik servisi olarak öğrencilerin kendilerini tanımalarını sağlamak, ihtiyaçlarını ortaya koymak ve yapılacak çalışmalar için veri sağlamak amacıyla çeşitli testler ve envanterler uygulamaktayız.

 • ANA-BABA OKULU

     Çocuğun eğitiminde anne ve babanın rolü büyük önem arz etmektedir. Anne ve babanın eğitimi, çocuk eğitiminin öncülüdür. Bu maksatla eğitim-öğretim dönemleri içerisinde belli aralıklarla ana-baba okulu düzenliyor alanında uzaman konşmacıalrı okulumuza davet ediyoruz..

 • DEĞERLER EĞİTİMİ

     Özel İstanbul  Mahir İlkokulu -  Ortaokulu olarak en önemli amacımız değerlerini bilen ve hayatına uygulayarak erdeme dönüştürmüş nesiller yetiştirmektir. Bu amaçla okulumuzda değerler eğitimi çalışmaları rehberlik servisi olarak her eğitim- öğretim döneminde öğrencilerin bulunduğu gelişim özelliklerine uygun olarak hazırlamış olduğumuz plân ve programlar doğrultusunda tüm kurumda yürütülmektedir.

 • ÖĞRENCİ SEMİNERLERİMİZ

     Eğitim-öğretim süresince öğrencilerimize ihtiyaçlarına yönelik olarak belirlediğimiz konularda seminerler düzenleyerek öğrencilerimizin gelişimlerini destekliyoruz.

 • VELİ VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞMELERİMİZ

     Birinci dönemde tüm velilerimizle randevulaşarak birebir görüşmeler yapmaktayız. Aynı şekilde öğrencilerimiz ile de ihtiyaçlarına yönelik gerekli sıklıkta görüşmelerimiz olmaktadır.

 • 12  AY 12 KİTAP

     Her anne baba, çocuklarını daha iyi anlamak ve onlara karşı daha doğru bir tutum geliştirmek ister. Ancak bazen nasıl bir davranış sergileneceği kafa karıştırıcı olabilir. Bu konuda en büyük yardımcılarımızdan birisi hiç kuşkusuz kitaplardır. Biz de Rehberlik Birimi olarak, anne babalarımızın çcouklarıyla daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri ve onları daha iyi anlayabilmeleri için okunmasında fayda gördüğümüz kitaplardan ‘’12 Ay 12 Kitap’’ adıyla bir liste hazırlıyor, velilerimizle birikte okuyor ve öğreniyoruz.

 • REHBERLİK PAYLAŞIMLARI (SOSYAL MEDYA)

     Her Çarşamba günü okulumuzun sosyal medya hesaplarından kısa bilgilendirmeler paylaşıyoruz.

 • BİRİMİMİZDE UYGULANAN TEST VE ENVANTERLER

     Ankara Gelişim Tarama Envanteri

     Frostig Görsel Algı Testi

     Kohs Küpleri

     Frankurter Dikkat  Testi

     D2 Dikkat Testi

     Burdon Dikkat Testi

     İBET

     Snellen Göz Tarama

     Sosyometri

     Bender Gestalt Görsel Motor  Algılama Testi

     Porteus Labirentleri Testi

Özel İstanbul Mahir Rehberlik Birimi